Jak wygląda suchy zębodół? Jakie są jego objawy, przyczyny oraz leczenie?

Suchy zębodół – alternatywna nazwa pusty zębodół. Jest to schorzenie, które daje o sobie znać kilka dni po wyrwaniu zęba. Jednak nie każdy z nas wie, jakie są przyczyny powstania dolegliwości. Z jakimi skutkami musimy się zmierzyć, gdy dotknie nas takie powikłanie? Jaka jest profilaktyka i leczenie? Dowiesz się o tym czytając właśnie ten artykuł.

Suchy zębodół jak wygląda?

To pytanie zadaje sobie każdy z nas, kto ma styczność z takim schorzeniem. Objaw ten cechuje się brakiem obecności skrzepu w miejscu zlokalizowana rany po wyrwaniu zęba. Często wypełnia się ona płynami, które ropieją generując przy tym nieprzyjemny zapach. Dodatkowo całość robi się bardzo wrażliwa na dotyk.

Suchy zębodół – przyczyny

Suchy zespół dotyczy jamy ustnej. Pojawia się najczęściej po zabiegu wyrwania zęba. Naukowcy oraz lekarze specjaliści potwierdzili badaniami, że objaw ten dotyka rocznie ok. 4% pacjentów, którzy wychodzą z jednego gabinetu, salonu dentystycznego. Każdy z nich miał wyrwany ząb.

Zakażenie po wyrwaniu zęba i objawy można zauważyć kilka dni wyrwaniu zębów trzonowych dolnych. Częściej cierpią na niego kobiety niż mężczyźni. Suchy ząb występuje u osób w każdym wieku. Jednak obserwacje podczas wykonywanych badań wykazały, że większość przypadków pojawia się u osób po 40 roku życia.

Jakie są przyczyny powstania takiej dolegliwości?

Kilka dni po wyrwaniu zęba w miejscu, gdzie znajdowały się jego korzeń powstaje rana, która powoli wypełnia się krwią. Całość po pewnym czasie powinna skrzepnąć, po czym rana zaczyna zanikać. Jednak w przypadku suchego zębodołu proces jest odwrotny, a z czasem dochodzi do zapalenia.

Zakażenie po wyrwaniu zęba – objawy

Jak rozpoznać schorzenie, jakim jest suchy zębodół? Po 2-4 dniach  dochodzi do zakażenia, a w miejscu wyrwania zęba pojawia się rana. Całemu procesowi towarzyszy nieprzyjemny i nasilający się ból, który może promieniować w kierunku skroni i ucha. Dodatkowo może dojść także do zaniku smaku oraz do wydzielania się nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej.

Suchy zębodół – czynniki ryzyka

Istnieją konkretne czynniki, które zwiększają ryzyko pojawienia się suchego zębodołu są to między innymi:

 • Palenie oraz stosowanie innych używek, które zawierają tytoń. Substancje chemiczne znajdujące się w papierosach lub alternatywnych używkach spowalniają, lub uniemożliwiają gojenie się ran.
 • Stosowanie antykoncepcji – wysoki poziom estrogenu może zaburzyć procesy gojenia się i zwiększyć ryzyko pojawienia się choroby, jaką jest suchy zębodół.
 • Niewłaściwa opieka domowa – zła higiena jamy ustnej i nieprzestrzeganie wytycznych, które dostaliśmy od dentysty lub ortodonty zwiększa ryzyko wystąpienia schorzenia, jakim jest suchość zębodołu.
 • Infekcja zębów lub dziąseł – infekcja występująca wokół usuniętego niedawno zęba zwiększa ryzyko pojawienia się suchego zębodołu.

Jak leczyć suchy zębodół?

Każdy z nas zastanawia się, jak przebiega leczenie takiego schorzenia. Sytuacja, w której pojawi się suchy zębodół wymagać będzie od nas niezwykłej cierpliwości. Przez jakiś czas będziemy borykać się z nasilającym bólem, podczas którego czekać nas będzie ciągła kontrola procesu gojenia się rany. Należy udać się niezwłocznie do lekarza, gdyż tabletki, które znajdziemy w aptece zmniejszą jedynie odczuwany przez nas ból.

Lekarz dokona diagnozy i przepisze środki, które mają większą skuteczność. Dodatkowo można umówić się na zabiegi dezynfekujące jamę ustną w ten sposób usuniemy wszystkie drobnoustroje, zmniejszając nasilający się ból. W tym celu najczęściej stosowana jest sól fizjologiczna lub alternatywnie wodorowęglan sodu. Leczenie trwa najczęściej od 7 do 10 dni.

Działania zapobiegawcze, a Suchy zębodół

suchy zębodół jak wygląda
Źródło: Pixabay.com

Przed i po zabiegu, jakim jest wyrwanie zęba trzeba wykonać pewne kroki zapobiegawcze, którymi są:

 • Poczytaj opinie o lekarzu, do którego chcesz się udać. Powinien on specjalizować się w wyrywaniu zębów.
 • Postaraj się jak najszybciej rzucić palenie. Tak jak zostało już wcześniej w tym artykule wspomniane, papierosy zwiększają szansę pojawienia się schorzenia, jaki jest Suchy zębodół.
 • Jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki to skontaktuj się z lekarzem, który Ci je przepisał w celu pozyskania informacji na ich temat. Mogą one wpływać negatywnie na obszar, w którym znajdował się wyrwany ząb zakłócając procesy związane z krzepnięciem krwi.

Jakie kroki możemy wykonać zaraz po wyrwaniu zęba?

 • Po operacji należy znaleźć czas na odpoczynek przez min 2 dni od wyrwania zęba. Nie oznacza to, że musimy zrezygnować z pracy jednak powinniśmy się oszczędzać.
 • Przez pierwsze 24h od ekstrakcji należy umieścić zimny okład na zewnętrznej stronie twarzy. W ten sposób proces gojenia będzie przebiegał sprawniej, szybciej. Jeśli lekarz specjalista dał nam jakieś wskazówki odnośnie stosowania zimnych okładów po zabiegu to musimy wziąć je pod uwagę.
 • Po wyrwaniu zęba nie wolno pić napojów wysokoprocentowych takich jak: piwo, wódka. Również nie należy używać słomki, gdyż ssanie może wypchnąć skrzep krwi z zębodołu.
 • Przez 24h od ekstrakcji wszystkie czynności związane z higienizacją jamy ustnej powinny być wykonywane w taki sposób, aby nie podrażnić miejsca, w którym znajdował się ząb, gdyż dojdzie wtedy do zaburzenia procesu gojenia rany.
 • Osoby uzależnione od tytoniu powinny na 48h po zabiegu rzucić palenie, gdyż czynność ta może opóźnić wszelkie procesy, które odpowiedzialne są za gojenie zwiększając ryzyko powikłań.
 • Zaopatrz się w środki do dezynfekcji, płukania jamy ustnej w ten sposób nie będziemy musieli tak często odwiedzać lekarza w celu higienizacji miejsca, w którym znajdował się wyrwany ząb.
 • Dentysta zaraz po zabiegu może zaproponować nam opatrunki lecznicze, które zabezpieczą naruszone miejsce. Zgódźmy się na ich założenie.

One Reply to “Jak wygląda suchy zębodół? Jakie są jego objawy, przyczyny oraz leczenie?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.