Rejestracja
LARYNGOLOG
733 808 208
GALAKTYKA SŁUCHU
ul. Tarnogórska 74, Gliwice
733 808 208
GALAKTYKA ZDROWIA
ul. Sikory 7 , Gliwice
736 653 346


arytmia.com.pl

Cóż zapewne jak już państwo wiecie, serca nie jest jedynie siedzibą prze pięknych uczuć.
 
            Niestety zdarzają się w nim również zaburzenia rytmu, czyli arytmie. Część z nich to arytmie zupełnie łagodne czyli niegroźne dla człowieka. Zdarza się, że takie właśnie z punktu widzenia zagrożenia życia niegroźne arytmie - bywają na co dzień bardzo dokuczliwe. 
Są też arytmie, które mogą spowodować poważne następstwa dla zdrowia. Co ważne, te z kolei mogą być bardzo dokuczliwe, ale u niektórych pacjentów mogą również przebiegać formie mało dokuczliwej lub nawet zupełnie niezauważalnej…
Są wreszcie arytmie jednoznacznie groźne dla człowieka, wymagające podjęcia określonych działań medycznych. Na stronach tych opiszemy, mam nadzieję w sposób jasny i zrozumiały podstawowe cechy tych arytmii. 
Opowiemy o ich metodach leczenia. Myślę, że będzie też możliwość zadania pytania na Forum. Przypominam jednak, że internet nigdy nie może zastąpić wizytę u specjalisty kardiologa. To tam będą podejmowane wszystkie ważne decyzje dotyczące postępowania leczniczego, tak więc informacje zawarte na tej i innych stronach można traktować wyłącznie jako pomoc dodatkową. 
 
Pozdrawiam Oskar Kowalski


Prawidłowy rytm serca
 
Aby zrozumieć co to jest arytmia, najpierw wypada wiedzieć co to w ogóle jest prawidłowy rytm serca. 
Warunkach normalnych u człowieka ze zdrowym sercem prawidłowy rytm, taki którego oczekujemy, to tak zwany rytm zatokowy
Dlaczego tak się nazywa? Otóż serce poza tym, że jest pompą, jest urządzeniem elektrycznym. Układ elektryczny serca jest podzielony na dwa piętra:
-  przedsionki (prawy i lewy) są jednym piętrem, 
- komory (prawa i lewa) – czyli zasadnicza część pompy sercowej, pompująca krew na zewnątrz serca - to drugie piętro. 
 
W prawym przedsionku znajduje się ognisko komórek, która produkuje impulsy elektryczne - to właśnie te impulsy zapoczątkowywują całą akcję elektryczną i mechaniczną w sercu. Ta grupka komórek nazywa się węzeł zatokowy(z angielska Sinus Node). To właśnie aktywność elektryczna węzła zatokowego narzuca częstość akcji serca. Dlatego prawidłowy rytm narzucony przez ten własny rozrusznik serca nazywamy rytmem zatokowym (sinus rhythm). 
Jeżeli impulsy elektryczne powstają poza tym miejscem (lub powstają tam ale zbyt wolno albo zbyt szybko) - to każdorazowo mamy do czynienia z arytmia... 
 
Co się dzieje z impulsem elektrycznym powstającym w węźle zatokowym? Rozprzestrzenia się on po przedsionkach, powodując ich skurcz. Ten skurcz powoduje, że przedsionki wyrzucają krew do komór. 
Między przedsionkami a komorami jest bariera elektryczna – jakby izolacja. W warunkach prawidłowych przez tą barierę przebiega tylko jedno połączenie elektryczne. Ten „kabel” to tzw. łącze przedsionkowo-komorowe. Po pobudzeniu przedsionków impuls dociera do łącza przedsionkowo-komorowego i rozprzestrzenia się do komór serca, inicjując ich skurcz. Krew z komór jest wypychana do tętnic, a więc do całego ciała.

Skontaktuj się

Specjaliści rejestrują obecnie indywidualnie.
szybki kontakt